Tazelik Kontrolü – Balıklar

Torrymeter, marketlerde, işletme içerisinde, su ürünleri depolama ünitelerinde, buzhanelerde ve gerekli durumlarda kalite-kontrol laboratuvarlarında da hiçbir ek malzeme ve ekipmana gerek duymaksızın anında sonuç alabilmek üzere kullanılabilecek az yer kaplayan, kendi özel çantası içinde rahatlıkla taşınabilen, sağlam ve son derece pratik bir ölçüm ekipmanıdır.

Balıklarda Tazelik Kontrol Cihazı ile ilgili bilimsel ve teknolojik çalışmalar İskoçya Aberdeen de Torry Araştırma Enstitüsünde gerçekleştirilmiştir.distell

Yapılan bilimsel çalışmalarda, balıkların bayatlama sürecinde doku bileşenlerinin bozulmasının, deri ve kasların elektrik iletkenlik özelliği üzerinde sistematik bir değişikliğe yol açtığı belirlenmiştir. Mikroskobik ölçülerde ortaya çıkan bu değişimler, balıklarda koku, dokusal yapı ve görünüş üzerinde zamanla belirgin olarak gözlenebilir ve balığın tazeliği hakkında karar verilmesini kolaylaştırır. Ancak buzhane ve soğuk depolarda muhafaza edilen balıklarda, görsel olarak olarak yapılabilecek tazelik değerlendirmesi çok güç olmaktadır. Balıklarda Tazelik Kontrol Cihazı, buzhanelerde muhafaza edilen ve görsel olarak bayatlamanın gözlenmesinin mümkün olmadığı örneklerde de son derece güvenilir ve doğru sonuçlar vermektedir. Bu kontroller ürünün kalitesi dışında, soğuk depo, buz dolapları vb. depolama alanlarının da verimli ve etkin çalışıp çalışmadığının kontrolünü sağlamaktadır.

Ölçüm esnasında uygulanan akım yaklaşık 1mA düzeyinde olduğundan kullanıcıya ya da balığa herhangi bir fiziki zarar vermesi mümkün değildir.

Cihaz ile birlikte gelen kontrol ve doğrulama tablolarından da rahatlıkla incelenebileceği gibi, Torrymeter Balıklarda Tazelik Kontrol Cihazı yurdumuzda da yetiştiriciliği ve avlanması yapılan tüm balık türlerinde son derece güvenilir sonuçlar vermektedir.